Továbbra sem kecsegtetnek túl fényes kilátásokkal az európai események, különösen, hogy egyik csapás érkezik a másik után. Decemberben az elsõ pofont Mario Draghitól kapták az európai börzék, amikor a kamatdöntés utáni közleményben nem kerültek bejelentésre újabb gazdaságélénkítõ intézkedések, holott erre már utaltak korábban az EKB jegybankárai. A kivárásnak leghamarabb a január 22-ei kamatdöntés vethet véget, ahol már az eddigieknél is nagyobb várakozás fogja kísérni a fejleményeket. December második feléhez közeledve egyre inkább elõtérbe kerültek ismét a görögökkel kapcsolatos problémák. Miután három forduló alatt sem sikerült görög miniszterelnököt választani, január 25-ére lettek kitûzve az elõrehozott választások.
A görög választópolgárok között a radikális baloldali Syriza párt örvend legnagyobb népszerûségnek, amelynek megválasztása esetén az EU-ból való kilépés kérdése is napirendre kerül. A párt felfüggesztené a hitelek törlesztését, amellyel kilátástalan helyzetbe sodorná a válságból való kilábalás nehezén már túljutott Görögországot. Legkésõbb így január végére mindenképpen felpörögnek az események, nagy mozgásokra készülhetünk. A vezetõ európai indexek közül egyedül a német DAX index árfolyama tudta emelkedéssel zárni a 2014-es évet, az angol Futsee -3.05%-ot, a francia CAC 40 -0.91%-ot, az olasz ITA 40 pedig -0.77%-ot gyengült.
Technikai oldal
Mi történt? A gazdasági nehézségekbõl fakadóan túl nagy emelkedést a DAX index sem tudott felmutatni 2014-ben, +1.62%-os erõsödéssel zárta végül a részvényindex az évet. Év közben ennél persze jóval nagyobb kilengések is kialakultak, volt példa +4.96%-os emelkedésre is, illetve 13.16%-os szakadásra is az év eleji állapotokhoz képest. Nehéz dolga akad annak, aki most trendet szeretne beazonosítani a DAX chart-on, hektikusan helyezkednek el az árfolyamcsúcsok és a völgyek egymáshoz képest és kezd beszûkülni is az ármozgás. Ami viszont biztos: a 10 000 eurós szint még mindig kõkemény ellenállást képez.
Mi várható? Eséssel indították a 2015-ös évet a részvényindexek és ez alól a DAX sem volt kivétel. Az 50 napos exponenciális mozgóátlag és a 38.2%-os Fibonacci szint által alkotott támaszról folytatódhat a januári kereskedés. A támaszról való visszapattanást a Stochastic is erõsítheti, rövidesen vételi jelzés alakulhat ki, éppen normál tartományba készül visszatérni a korábbi extrém szintekrõl, miután megtörtént a görbék keresztezése. A lassabban mozgó RSI és MACD továbbra is lefelé tart az ármozgással egyetemben, egyelõre azonban semleges szinteken tartózkodnak, így nem megerõsített a hosszabb távú fordulás.